Artykuły Naukowe APwSz

Recent Submissions

Displaying 1 - 5 of 56 records
  • Item
    Rola dietetyka i racjonalne żywienie
    (Akademia Policji w Szczytnie, 2023-12-29) Długołęcka, Agnieszka; Akademia Policji w Szczytnie
    W świetle międzynarodowych ustaleń i bogatej literaturze przedmiotu — zdrowie jest podstawowym prawem każdego człowieka i zasobem społeczeństwa, gwarantującym jego rozwój. Według WHO zdrowie to „stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności”3 W wyniku coraz większej zapadalności populacji ludzi na tzw. choroby niezakaźne, podjęto zdecydowane działania w celu ich zwalczania. Choroby niezakaźne to m.in. choroby układu krążenia, cukrzyca, choroby układu oddechowego. Rozwijają się one latami, są późno wykrywane, a ich skutki i leczenie są bardzo kosztowne. Choroby niezakaźne przyczyniają się do największej liczby zgonów na całym świecie. Zważywszy na to, że w większości tych chorób ważną rolę odgrywa żywienie, do zawodów medycznych wprowadzono zawód dietetyka.
  • Item
    Kolejna reedycja wspomnień policyjnych Henryka Wardęskiego
    (Akademia Policji w Szczytnie, 2023-12-29) Kardela, Piotr; Akademia Policji w Szczytnie
    Przedmiotem artykułu jest omówienie reedycji wspomnień Henryka Wardęskiego, którą dokonało wydawnictwo IPN w 2022 r. Pierwotnie wspomnienia te wydane były przed II wojną światową. Wardęski przedstawił w nich swoją służbę w polskich organizacjach bezpieczeństwa podczas I wojny światowej oraz swoją służbę w Policji Państwowej do 1922 r. Niniejszy artykuł przedstawia także życiorys Henryka Wardęskiego.
  • Item
    Wizyta nauczycieli akademickich Akademii Policji w Szczytnie w State Border Guard College w Rezekne
    (Akademia Policji w Szczytnie, 2023-12-29) Gackowski, Krzysztof; Rożek, Cezary; Akademia Policji w Szczytnie
    W dniach 4–8 września 2023 r. dwóch nauczycieli akademickich Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie: nadkom. dr Krzysztof Gackowski i nadkom. Cezary Rożek złożyli wizytę w Państwowej Wyższej Szkole Straży Granicznej w Rezekne na Łotwie w ramach programu Erasmus+. Celem wizyty było przeprowadzenie przez polskich wykładowców zajęć praktycznych dla funkcjonariuszy uczelni łotewskiej z zakresu taktyki i technik interwencji, wyszkolenia strzeleckiego oraz stosowania siły fizycznej, a także zapoznanie się z bazą dydaktyczno-szkoleniową goszczącej uczelni. Spotkanie polskich wykładowców polskiej Akademii z przedstawicielami Wyższej Szkoły Straży Granicznej było znaczącym wydarzeniem, które zintensyfikowało współpracę w ramach programu Erasmus+ i pozwoliło na wzbogacenie doświadczeń dydaktycznych w procesie szkolenia służb mundurowych, doskonalenie kompetencji językowych, integrację kulturową, a także wymianę wiedzy i umiejętności we wskazanym obszarze na poziomie europejskim.
  • Item
    Przełożony — przyjaciel czy wróg?
    (Akademia Policji w Szczytnie, 2023-12-29) Doroszkiewicz, Irena; Akademia Policji w Szczytnie
    Artykuł stanowi zmodyfikowane wystąpienie wygłoszone pod tym samym tytułem przez autorkę na konferencji naukowej pt. „Zarządzanie a dowodzenie zasobami ludzkimi z perspektywy menadżerskiej, psychologicznej i społecznej”, która odbyła się 12 października 2023 r. w Akademii Policji w Szczytnie. Autorka na podstawie własnych doświadczeń w zakresie zarządzania przedstawia i opisuje wybrane cechy dobrego przełożonego. Stawia także pytania mające na celu pozostawienie czytelnikowi marginesu na własne przemyślenia i wnioski.
  • Item
    Ochronny charakter instytucji zawieszenia policjanta w czynnościach służbowych
    (Akademia Policji w Szczytnie, 2023-11-13) Grabowska, Joanna; Kresiński, Marcin; Akademia Policji w Szczytnie; Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
    Celem pracy jest zweryfikowanie hipotezy, że instytucja zawieszenia policjanta w czynnościach służbowych stanowi bardzo ważny element ochrony administracyjnoprawnej wszystkich funkcjonariuszy Policji w Polsce. Stosunek służbowy, w ramach którego funkcjonariusz Policji wykonuje powierzone mu przez państwo czynności, jest stosunkiem administracyjnoprawnym. Wykonywanie czyn- ności służbowych, wynikających z treści stosunku administracyjnoprawnego łączącego policjanta z państwem, jest obowiązkiem każdego funkcjonariusza. Ustawa o Policji przewiduje jednak instytucję zawieszenia policjanta w czynnościach służ bowych, która umożliwia zakazanie policjantowi wykonywania zadań służbowych przez określony czas. W pracy omówiono dwa rodzaje zawieszenia w czynnościach służbowych, tj. zawieszenie obligatoryjne oraz fakultatywne. Zwrócono także uwagę na skutki zawieszenia w czynnościach służbowych dla stosunku służbowego policjanta. Podkreślono przy tym dwojaki charakter omawianej instytucji. Instytucja ta służy bowiem szybkiemu pozbawieniu policjanta możliwości wypełniania zadań służbowych, do czasu wyjaśnienia ciążących na nim zarzutów karnych lub dyscyplinarnych. Przede wszystkim jednak ma ona dla funkcjonariusza charakter ochronny, gdyż pozwala na jego pozostanie w służbie pomimo zaistnienia względem niego takich właśnie zarzutów.